info@cavdarhisarevi.com

Şefin İmzası

Pizza Bianca

Tam da kışa girerken, beyaz sayfalara bir yenisini eklemenin, üzerine lezzetli bir şeyler yazmanın zamanı diye düşündüm. Ne aklımıza yeni gelmişti ne de ilk günden planlamıştık. Her sunduğumuz şey gibi, doğru zamanı ve olması gereken lezzete yaklaştığını hissetmekle ilgiliydi çıkışı.

Kendimizi bu beyaz sayfa için hazır hissetmiştik. Ayrıca kendimize özel kahvemizden sonra ilk kez bir yemeğe de isim koymuştuk. Genelde içinde ne olduğu aynı zamanda pizzanın da adıydı ama bu sefer belki de o an dinlediğimiz müzik de bizi etkilemişti.

Çavdarhisarlı kadınların anneannelerinden daha öncesine dayanan ekşi mayayla beslenen hamurumuz, kendi evriminde her gün yeni sürprizlerle ilerlerken, üzerine biraz daha özel bir Anadolu tadı eklemeliydik. Soframıza çıkardığımız her yemek, hem lezzet hem de mutfak disiplini olarak herkesin kafasına yatmalıydı. Fırından çıkan ilk dilimleri yerken, “aramıza hoş geldin!” diyorduk kendisine.  Tam da Nevin’in, lazanyasının Trend Topic Çavdır olduğu günlerdi.

Yıllardır hepimizde alışkanlık yapan keçi peynirini eklediğimiz, kremanın sarmalayışı, sarmısağın da varla yok arasında katkıda bulunuşuyla kendini gösteren beyaz sosumuz, Çavdarhisarlıların lezzet listesine, “kendilerine ait yepyeni bir tat” olarak yazılıyordu.

Kendi adıma bu sosun üzerine keçi peynirini ana malzeme olarak bir daha eklemek, dayanamayıp biraz da kendi fırınımızdan füme kaburga iliştirmeyi, Ankara’da olduğum günlerde özlüyorum. Bazen üzerine fesleğen yaprakları koymayı denedik ama keşfettiğimiz, taze fesleğenin altındaki bütün tatları örttüğü oldu. Bu nedenle sizi her pizzamızda bir malzememizle buluşturuyoruz ve onu perdelemiyoruz. Sonra, bizim kızların deyimiyle “Hamırın üzerinde gıyneşcek yer galmeyo!”

Güzel ve lezzetli bir güne siz de imza atmak isterseniz, kapıdan içeri girip, bizim kızlara “bir beyaz sayfa da bize yazıven gali!”  diyebilirsiniz. Artık biliyorsunuz ki, onlar hamuru açmazlar, yazarlar!

Sevgiyle Kalın

Dr. Murat Yıldız

Share:
Kış - Hafta Sonu
12.00 – 17.00
Kış - Hafta İçi
Kapalı
Bahar - Hafta İçi
11.00 – 18.00
Bahar - Hafta Sonu
11.00 – 18.00
Yaz - Hafta İçi
11.00 – 19.00
Yaz - Hafta Sonu
10.00 – 20.00
Güncel Yazılar
İletişim
Meydan Mahallesi
Şerif Ahmet Evkaya Sokak No.25
Çavdarhisar - Kütahya

Copyright @ 2024