info@cavdarhisarevi.com

Our Story

HİKÂYEMİZ

Nasıl Başladı?

 

“Anturia Çavdarhisar Evi, 2018 yılında Anturia Danışmanlık ve Çavdarhisar Köylere Hizmet Götürme Birliği arasında imzalanan bir işbirliği protokolü ile kuruldu.

2016 yılında TRT Haber Kadim Belgeseli’nin çekimleri sırasında Ayzanoy’a gelen kurucumuz Dr. Murat Yıldız, 2017 yılında Aizanoi Kazı Heyetinde görev almasının ardından, bilgi ve deneyimlerini paylaşmak üzere onu davet eden Çavdarhisar halkıyla buluştu. Kültürel ve doğal alanlardaki turizm ve sürdürülebilirlik deneyimlerini, restore edilen ve antik kentin son dönem katmanı olarak korunan, şimdiki binasında bir öğretiye dönüştürmeye başladı.”

 

Şimdilerde

 

Tüm Frigya Bölgesi turizmi, çevre illeri de içine alan Eko-köy çalışmaları, Ekoturizm rotaları sayesinde bölgeye oldukça hâkim olan, Çavdarhisarlıların Murat Hocası, birçoğunun çocukluk anılarında yer alan bu bahçede kendilerini yeniden keşfetmeleri için yıllardır yazı kışı onlarla birlikte geçiriyor.

 

Kendine yeten, aile tipi tarıma dayalı bir turizm hareketi olan Anturia Çavdarhisar Evi, halkı proje malzemesi yapmaktan, kopyala-yapıştır etkinliklerden, bilgi vermeden fikir vermekten uzak duran, birlikte yaparak gelişen bir anlayışa sahip. “Her şey benimle başlar!” sözünü birçok kişiden duyarsınız Çavdarhisar sokaklarında. Dikkat edilirse, hep dışarıdan birilerinin yapacaklarına dayanır Anadolu’nun kalkınma projeleri. Hazırlıklar yapılır, uzmanlar gelir, uluslararası destekler bulunur, en fazla birkaç ay sonra tekrar başa dönülür. Ana aktör olması gereken insana figüran roller verilir. İşte Çavdarhisar, kavanozundaki bala Bağdat’tan arı geleceğine inanmaya çoktan başladı.

 

Anturia, temelinde insan ve etik olan, giderek daha çok duyacağımız üç harfli kısaltmalardan biri olan ESG’nin önemli uygulama örneklerini, burada hayata geçirmiştir. Çevresel, Sosyal ve Yönetişim olarak dilimize yerleşen bu bütüncül yaklaşım, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının tamamını içerir. Uygarlık, temiz gıda, temiz su, temiz toprak, ergonomi, çağın sunduğu kolaylıklar, kentte yaşayanlar kadar kırsaldaki insanların da hakkıdır. Hafta sonu çıkacağımız kısa tatilin onlarca yıl önceki yaşamı size sunması, o insanlara giydirilen en acımasız kostümdür.

 

Anturia Çavdarhisar Evi, kentte gideceğiniz birçok mekânda yiyeceklerinizin en lezzetlisini size tohumdan tabağa kadar üreterek sunan kadınlarla doludur. Sonbaharda tarlalarını kışa hazırlayıp, kışın pencereden bakarken bahçesini en güzel ürünlerle dolu hayal eden ve onları işleyip bizim soframızda sunan onlarca aileyle çevrilidir. Uzak köylerden tatları damağımızla buluşturan, mütevazı üreticilerle desteklenen tedarik zinciriyle daha da güçlenen bir kocaman aileye sahiptir.

 

Kahve çekirdeğinin huyunu suyunu keşfedip, kendileri de kimi zaman mırıldandıkları türkülerle, kimi zaman da caz melodileriyle molalarını veren kadınlar, tıpkı eski günlerdeki gibi, bu bahçede kendi evlerinin rahatını ve güvenini bulurlar. Artık yemek yarışmalarını izlemekten keyif almayan, hayal edip üreten, kendi füzyonlarını deneyen kadınlar var Çavdarhisar’da. Gurur duydukları şey, bir cheesecake ya da pizzanın fark yaratan tadında, kendi topraklarından çıkardıkları lezzetlerin oluşu aslında.

 

En güzeli de, kocaman bir aileleri var tüm dünyadan. Her meslekten, her sanat dalından, her yöreden, onları bir anne, bir abla, bir kardeş gibi özleyen sayısız aile bireyleri renklendiriyor hayatlarını.

 

Hiçbir zorluğun, çıktıkları yoldan geri döndürmeyi başaramadığı Anturia ailesi, dostları ile bu büyülü mekânın ve Çavdarhisar’ın bir parçası olmaya devam ediyor.

Videoyu oynat

A fresh journey from the past

Geçmişten Yeni Bir Yolculuk

2024 Yılında 30. Sanat Yılını Kutlayan Kaçkar Illusion Grubu, kuruclularından olan Murat Yıldız ve arkadaşlarıyla, 2018 yılında Aizanoi Antik Kentinin simge yapılarından Zeus Tapınağı’nda grubun kendi eserlerinden oluşan bir konser verdi.

Hafta İçi 12:00 - 16:00

Kış

Hafta Sonu 11:00 - 17:00

Kış

Hafta Boyu 11:00 - 19:00

Yaz
Kış - Hafta Sonu
12.00 – 17.00
Kış - Hafta İçi
Kapalı
Bahar - Hafta İçi
11.00 – 18.00
Bahar - Hafta Sonu
11.00 – 18.00
Yaz - Hafta İçi
11.00 – 19.00
Yaz - Hafta Sonu
10.00 – 20.00
Güncel Yazılar
İletişim
Meydan Mahallesi
Şerif Ahmet Evkaya Sokak No.25
Çavdarhisar - Kütahya

Copyright @ 2024